Informujemy, że względu na wycieczkę uczniów,
a w związku z tym nieobecność wychowawców
zostaje zmieniony termin zebrania.
SPOTKANIA WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI
odbędą się 21 maja 2025 r.
Serdecznie zapraszamy
Informujemy, że względu na wycieczkę uczniów,
a w związku z tym nieobecność wychowawców
zostaje zmieniony termin zebrania.
SPOTKANIA WYCHOWAWCÓW Z RODZICAMI
odbędą się 21 maja 2025 r.
Serdecznie zapraszamy
Dzieci z oddziału przedszkolnego ,,Bajkowa Kraina" oraz oddziałów zerówkowych OA I OB wzięły udział w konkursie plastycznym ,,Nasza Flaga". Dziękujemy dzieciom za tak liczne zainteresowanie konkursem, oraz wykonanie kreatywnych i twórczych prac.
Wyniki konkursu:
1 miejsce - uczennica kl. 0B
2 miejsce - Pola Jankowiak kl. OB, Maria Michalak kl. OA
3 miejsce - Zuzanna Chodniewicz kl. OB, Klara Jabłoniec oddział przedszkolny „Bajkowa Kraina”
Wyróżnienie:
Aleksandra Król kl. OB, Blanka Świderska kl. OB, Marcelina Demianiuk kl. OA, Aleksander Wołoszka - oddział przedszkolny „ Bajkowa Kraina”
Klaudia Bąk, Alicja Prasuła
Obchodzenie świąt narodowych jest ważnym elementem życia społecznego i narodowego. Pielęgnowanie tradycji i pamięci historycznej pozwala młodym Polakom identyfikować się ze swoim narodem. Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi.
DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA PRZYGOTOWANIE PYSZNYCH CIAST!!!
W naszej szkole została przygotowana biało - czerwona kawiarenka. Każdy mógł wylosować pytanie związane z wiadomościami o naszym państwie. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą o Polsce.
Samorząd Uczniowski,
Eliza Baran, Agnieszka Przyborowska, Renata Sujka
Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. W kraju organizowane są uroczystości, które mają przypomnieć, jak istotnym wydarzeniem było uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja.
W dniu 25 kwietnia 2025 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie poprzez przygotowany montaż słowno-muzyczny starali się przybliżyć wszystkim to ważne wydarzenie z historii naszego kraju. Była to okazja do chwili refleksji nad tym co kiedyś się wydarzyło oraz pielęgnowania patriotyzmu. Uczniowie przypomnieli historię i główne założenia Konstytucji oraz zasługi jej twórców. Wspólnie odśpiewaliśmy pieśni patriotyczne.
Małgorzata Rudnik, Jarosław Kozłowski,
Eliza Baran, Anna Rosa, Żaneta Urbaniak
W związku z obchodami Dnia Ziemi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w następujących konkursach:
1. Najpiękniejsze miejsca w naszej okolicy - konkurs fotograficzny.
2. Konkurs wiedzy ekologicznej dla klas IV-VIII, który odbył się 24 kwietnia 2025 r.
3. Konkurs Piosenki i Poezji o Ziemi, który odbył się 28 kwietnia 2025 r.
Wyniki Konkursu Piosenki i Poezji o Ziemi:
w kategorii PIOSENKA:
1 m. Magdalena Durańska kl.0A
1 m. Alicja Romaniuk kl. 0B
2 m. Maria Michalak kl.0A, Ada Majkowska kl.0A, Hanna Jankowska 0A
w kategorii WIERSZ:
1m. Alicja Rogulska kl.IA
2 m. Remigiusz Gniado kl. IA, Joanna Kamińska kl.IA
3 m. Laura Serafin kl. IA, Joanna Zagórska kl. IA, Nina Szewczyk kl.IA
w kategorii TWÓRCZOŚĆ WŁASNA:
1 m. Lena Szewczyk kl. VA, Róża Cymek
Gratulujemy wygranych!
Apolonia Czekaj, Danuta Komorzycka
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym ,,Mój Jezus". Na konkurs wpłynęło wiele prac, które w ciekawy sposób ukazały wizerunek Pana Jezusa.
Mariola Rudnik
Finansowanie: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
W dniu 23 kwietnia 2025 roku w naszej szkole odbyły się warsztaty pod hasłem „Hejting w sieci. O nękaniu w wirtualnym świecie”, które skierowane były do uczniów klas V-VIII. Celem zajęć było uświadomienie młodzieży na temat problematyki hejtowania w Internecie, jego skutków oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach, gdy można stać się ofiarą cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się o różnych formach hejtu, takich jak obraźliwe komentarze, szkalowanie w mediach społecznościowych oraz tzw. „trolling”. Prowadzący podkreślił, że hejt jest nie tylko problemem jednostek, ale również wpływa na całe społeczności szkolne.
Punktem kulminacyjnym warsztatów była dyskusja, w której uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat wpływu hejtu na zdrowie psychiczne młodych ludzi. Wiele osób przyznało, że temat jest im bliski i że sami zetknęli się z hejtem w sieci, co sprawiło, że rozmowa stała się bardzo emocjonalna i szczera. Prowadzący podkreślił, jak ważne jest, aby nie być obojętnym na przemoc w Internecie i wspierać osoby, które mogą być ofiarami hejtingu.
Warsztaty zakończyły się podsumowaniem, w którym prowadzący zasugerował, jakie działania mogą podjąć uczniowie, aby przeciwdziałać hejtingowi w swojej szkole. Zwrócił uwagę na znaczenie odpowiedzialnego korzystania z Internetu i na to, że każdy z nas może przyczynić się do stworzenia bezpieczniejszego wirtualnego środowiska.
Uczniowie opuścili zajęcia z poczuciem większej świadomości na temat hejtingu oraz narzędzi, które pomogą im w obronie przed cyberprzemocą. Wiele z nich wyraziło chęć dalszej eksploracji tematu oraz zorganizowania w szkole akcji mającej na celu zwiększenie świadomości na temat hejtu.
Warsztaty „Hejting w sieci. O nękaniu w wirtualnym świecie” z pewnością przyczyniły się do rozwoju empatii wśród uczniów oraz wzbogaciły ich wiedzę na temat dzisiejszych wyzwań związanych z korzystaniem z Internetu.
Psycholog szkolny
Agnieszka Przyborowska
Życzymy, aby ten świąteczny czas
był pełen rodzinnego ciepła i wzajemnej życzliwości.
Niech nadchodzące Święta Wielkanocne
obudzą w Was wiarę w lepsze jutro,
dodadzą odwagi do działania i przypomną,
że każdy dzień może być nowym początkiem.
Dyrektor Szkoły
Grono Pedagogiczne
Szkolny Wolontariat zorganizował wielkanocny przedświąteczny kiermasz CHARYTATYWNY. Wolontariusze sprzedawali akcesoria plastyczne i jajeczka do pomalowania. Wesprzemy zebraną kwotą - 150 zł, zakup żywności dla dzieci i przedszkolaków z Domu Dziecka w Bukanga w Afryce. Polscy misjonarze, s. Rut Ciesielska i ks. Maciej Oparka zapewniają w tej misji najmłodszym nie tylko dach nad głową, jedzenie, wykształcenie, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i miłości.
Drobny gest może zmienić codzienność wielu dzieci:
https://www.siepomaga.pl/msamaria-mwema https://www.hopeformission.org/
Mariola Rudnik
W 2025 roku przypada jubileusz Tysiąclecia Królestwa Polskiego, kiedy to w 1025 roku w Gnieźnie odbyła się koronacja księcia Bolesława Chrobrego na Króla Polski. Uczniowie klasy IV A pod opieką Pani Małgorzaty Rudnik i Pani Renaty Sujki przygotowali spektakl o wydarzeniach z historii Polski, które miały miejsce w początkach istnienia naszego państwa.
Małgorzata Rudnik, Renata Sujka
Gratulujemy Zuzi Oklesińskiej z klasy I B, która wzięła udział w XXVII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Rozśpiewany Wawer”, który odbył się w dniach 15, 16 marca 2025 r. i w kategorii SOLIŚCI zajęła I MIEJSCE z piosenką pt.: „Puszek Okruszek”. Na uwagę zasługuje fakt, że do konkursu przystąpiło 170 solistów, a nagrodzono właśnie naszą uczennicę!
Zuzia wzięła również udział w XXIII Mazowieckim Festiwalu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej ASTERIADA 2025 i doszła do finału tego konkursu! Gratulujemy!!!
Nasza szkoła włączyła się w przygotowanie Jarmarku Wielkanocnego w Dębem Wielkim. Uczniowie na lekcjach plastyki wykonali przepiękne stroiki i ozdoby wielkanocne.
Dziękujemy Radzie Rodziców przy Szkole Podstawowej w Rudzie za zakup materiałów do przygotowania ozdób.
Były tez przepyszne ciasta i przetwory przygotowane przez Rodziców. Dziękujemy również wszystkim którzy odwiedzili nasze szkolne stoisko, za wspaniałą atmosferę i fantastyczną pogodę.
Eliza Baran, Elżbieta Glinka
Rada Rodziców przy SP w Rudzie
Przedszkolaki z ,,Bajkowej Krainy" w Rudzie przygotowały palmę na konkurs, który został rozstrzygnięty w trakcie trwania Jarmarku Wielkanocnego w Dębem Wielkim. Gratulujemy im zajęcia II miejsca w tym konkursie!
Magdalena Gałązka
W piątek 11 kwietnia 2025 r. w klasie drugiej odbyły się warsztaty wielkanocne przeprowadzone przez Panią Julię Górecką-Podstawka.
Uczniowie z dużym zaangażowaniem wypełniali plastikowe jaja różnorodnymi, świątecznymi ozdobami. Ozdabiali też wisiorki wielkanocne według własnych pomysłów oraz metodą wydrapywania tworzyli przepiękne wzory na wielkanocnych pisankach.
Uczniowie klasy drugiej bardzo dziękują Pani Julii Góreckiej-Podstawka za to, iż poprzez te zajęcia poczuli się prawdziwymi artystami, a dodatkowo mogli ćwiczyć cierpliwość, zdolności manualne, oraz rozwijać wyobraźnię.
Zofia Kaczmarczyk
Eliza Baran
Dnia 11 kwietnia 2025 roku uczniowie klas I-VIII obejrzeli ciekawy pokaz doświadczeń z fizyki i chemii grupy „Zaelektryzowani”. Tematem zajęć były właściwości fizyczno-chemiczne wybranych gazów i cieczy. Prezentujący pokazał wiele ciekawych doświadczeń z wodorem, helem, azotem, tlenem, parą wodną i wodą. W czasie tej niezwykłej lekcji, uczniowie sprawdzili i ,,usłyszeli" działanie helu, który zmienił wysokość głosu prowadzącego podczas próby mówienia. Starali się spowodować wir w butelce z wodą, zobaczyli wybuch wytworzonego domowym sposobem wodoru. Obserwowali doświadczenia z użyciem mieszanki propan - butan oraz lewitującą piłkę. Prowadzący podkreślił, jak ważne jest bezpieczne obchodzenie się z ogniem i korzystanie z gazu w gospodarstwie domowym. Bardzo interesującymi eksperymentami była „paląca się dłoń".
Dzieci bardzo aktywnie brały udział w pokazie chemiczno – fizycznych doświadczeń. Mogły one bezpośrednio zaobserwować zjawisko wystrzałowego spalania wodoru z kolorowymi piłeczkami, wrzenia ciekłego azotu, zmianę wysokości dźwięku w helu. Atrakcją były również „czarodziejskie okulary” tzn. odwracające gogle pozwalające na oglądanie świata do góry nogami! Do tego wcale nie trzeba było stawać na głowie. Plastikowe gogle wyposażone są w dwa pryzmaty, które odwracają widziany przez nie obraz. W zależności od ustawienia pryzmatów widzimy otaczający świat "do góry nogami" lub odwrócony "w lewo lub w prawo". Zakładając takie okulary uczniowie wywołali lawinę śmiechu, gdy próbowali uścisnąć sobie dłonie.
Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Świetnie się bawili, miło i pożytecznie spędzili czas. Animator dowiódł, że nauka fizyki i chemii nie musi być nudna!
Uczniowie wysłuchali minikoncertu swojej koleżanki Zuzi Oklesińskiej, która uczy się grać na keyboardzie. Każdy spróbował zagrać melodię pod czujnym okiem Zuzi!
Anna Rosa
Dzieci z klasy 1b wykonały stroiki świąteczne w trakcie warsztatów wielkanocnych, które poprowadziła pani Maja Dawidowicz. Dziękujemy mamie Marysi za ciekawe i twórcze zajęcia!
Wychowawczyni: Anna Rosa
Klasa IB pod czujnym okiem wychowawczyni Anny Rosy przygotowała piękne pisanki na Święta Wielkanocne.
10 kwietnia odbyły się eliminacje Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Jednego Wiersza w Szkole Podstawowej w Kałuszynie. W tym roku uczestnicy prezentowali wiersz Agnieszki Frączek „Miss Stonoga”. Do rywalizacji uczniowie przystąpili w trzech kategoriach wiekowych: 0 – III, IV – VI i VII – VIII.
Naszą szkołę reprezentowały uczennice, które wygrały etap szkolny: z klasy III A - Liliana Zawadka, a z klasy IV B - Milena Osiadacz.
B. Biernacka, A. Sadowska
Liliana Zawadka z kl. IIIA
Gratulujemy Lili udanego występu!
Wychowawczyni: Beata Biernacka
Wybór szkoły średniej nie należy do łatwej decyzji. 10 kwietnia uczniowie klas ósmych wzięli udział w Targach Edukacyjnych.
Młodzież zapoznała się z ofertą edukacyjną wybranych szkół średnich w Mińsku Mazowieckim. Uczestnicy mieli możliwość porozmawiać z nauczycielami i uczniami szkół, dopytać o szczegóły rekrutacji, możliwość rozwijania zainteresowań w danej placówce. Podczas dni otwartych ósmoklasiści brali udział w pokazach, zajęciach integracyjnych i tematycznych.
Anna Urban, Danuta Komorzycka, Anna Sadowska
Powered by aSc EduPage